🡰 előző
Magyar Katolikus Lexikon > Sz > szombathelyi püspöki palota
következő 🡲

szombathelyi püspöki palota: A copf stílusú palotát Szily János 1778-83: építtette Melchior →Hefele tervei szerint. Az U alaprajzú, szimmetrikus kétemeletes épület főhomlokzatának közepét hangsúlyos, 3 ablaktengelyes, kissé előreugró rizalit emeli ki, hangsúlyát fokozza a 4 toszkán kőoszlopon álló, kőbábos korlátú keskeny erkély, fölötte feliratos attikafal. Mindezt felül Szily pp. címere és a négy sarkalatos erényt jelképező nőalak díszíti. Az oldalhomlokzatok kiképzése egyszerűbb. Eredetileg 2 oldalról magas, szépen tagolt kerítés fogta közre, amely a D-i oldalon a gazd. udvart takarta, az É-i oldalon a pp-kertet zárta el az utcától és összekötötte a szem. épületét a ~val. A szegyh. építésének megkezdésekor 1791: a kertet megszüntették, a kerítést lebontották. A D-i oldalon később üzlethelyiségeket alakítottak ki a kerítés mögött, ez a rész 2007: a ppi bazár. Az 1945. III. 4-i bombázáskor a ~ Templom tér felé néző szárnyának utolsó 4 ablaktengelye annyira megsérült, hogy le kellett bontani. - A földszinten, eredetileg a pp-kertbe nyíló Sala terrenában rendezte be Szily János pp. az első magyar archeológiai múz-ot, ahol a korábbi és az építkezés során előkerült róm. köveket mutatta be. A terem falait →Dorfmeister István 1783: készített freskói díszítik, amelyeknek témája Vergilius Aeneis c. eposzának alakjai és Piranesi metszetei után készült antik romok. Közöttük ott találhatók a savariai régészeti maradványok is. A Sala terrenát 1991: két kisebb teremmel bőv., ahol az egyhm. műv. értékeiből látható válogatás. A 3 terem a ~tól függetlenül mint Egyhm. Múzeum látogatható. Dobri Mária

Kapossy János: Maulbertsch a ~ban. Szombathely, 1943. (Acta Savariensia 3.) - Soproni Szle 1962/2. (Thomas Edit, B.: Dorffmaister freskók a ~ „Sala terrena”-jában) - Melchior Hefele (1716-94) építész emlékkiállítása. Szerk. Zsámbéki Monika. Szombathely, 1994. - TKMK 587. Bp., 1998. (Dobri Mária: Szombathely. Ppi palota.)

A lexikon kora

A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.